Hafta Hafta Gebelik

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler ve Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsüne bakıldığında ne kadar hızlı büyüdüğü anlaşılabilmektedir. Çünkü daha birkaç hafta öncesine kadar milimetrelerle ölçülen bebeklerin boyutları artın santimlerle ölçülmektedir. Üstelik bebeklerin gelişimlerine bağlı olarak annedeki değişiklikler de kendini iyiden iyiye belli etmeye başlamaktadır. Bu bağlamda annelerin gerek fiziksel gerek psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmeleri çok önemlidir. Böylelikle anneler bebeklerini olması gerektiği gibi besleyerek onların büyümesini destekleyebilmektedir. Annelerin fiziksek ve psikolojik sağlıklarında partnerlerinin de onlara yardımcı olması gerekmektedir.

11.hafta içerisinde anne değişimleri giderek daha pozitif şekilde ilerlemektedir. Özellikle 11 haftalık gebelikte mide bulantısı bakımından pek çok annenin rahatladıkları hafta olarak bilinmektedir. Çünkü hamileliğe alışan beden annelerin süreçlerinin eskiye göre daha iyi geçirmelerini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra 11 haftalık gebelikte mide bulantısı kesilmeyen kadınlar da bulunmaktadır. Mide bulantısının kesilmemesi halinde hafifletici önlemler alınarak şiddetleri azaltılabilmektedir.

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

11 haftalık gebelik anne karnının olmasa bile rahimde yüksek oranda büyümelerin görüldüğü haftalardan biridir. Karın büyümeleri açısından da özellikle ilk gebeliklerini yaşayan kadınlar bir şişkinlik görebilmektedir. Ancak ikinci ya da üçüncü gebeliklerde karnın dışarıdan görünmesi için henüz erkendir. Bunun yanı sıra 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı da minimumlara inmektedir. Bilindiği üzere ilk haftalarda rahme yerleşmeye çalışan embriyo biraz kasık ağrıları yapabilmektedir. Ancak 11 haftalık gebelikte kasık ağrısı bedenin duruma adapte olması sayesinde neredeyse hiç görülmemektedir. Yine de şiddetli ağrıların olması halinde ya da 11 haftalık gebelikte kanama yaşanması durumunda zaman kaybı yaşanmadan doktora girilmelidir. Çünkü halen üç aylık kritik süreç tamamlanmadığı için 11 haftalık gebelikte kanama istenmeyen sonuçlar getirebilmektedir. Tabi bunun için kanamanın şekli ve yoğunluğunun da bilinmesi gerekmektedir. 11 haftalık gebelik anne karnı değişimleri henüz sert bir çıkıntı olarak kendini göstermemektedir. Ancak normal göbeğe göre de daha serttir. Bunun yanı sıra karın büyümelerinde annelerin boy ve kilolarının oranları da etkin şekilde rol oynamaktadır.

11 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü alınabilmesi için erken bir dönemdir. Öncelikle bebeklerde cinsel organ oluşumları 12.haftada gerçekleşmektedir. Fakat cinsel organların henüz oluşmamış olması cinsiyet tahminlerinin yapılabiliyor olmasına engel değildir. Öncelikle bebeklerin kız mı erkek mi olacağı döllenme esnasında belli olmaktadır. Çünkü sperm kromozomu hangi cinsiyetin genini taşıyorsa bebeğin cinsiyeti o olmaktadır. 11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsünde cinsel organlar oluşmamasına karşın kız ve erkek bebeklerini birbirlerinden ayıran pek çok farklı özellik bulunmaktadır. uzmanlar 11 haftalık gebelikte ultrason görüntüsü ile elde ettikleri bu görüntüleri yorumlayabilmektedir. Örneğin kız ve erkek bebeklerde kalp vuru sayıları değişim göstermektedir. Kız bebeklerin kalplerinin bir dakika içinde daha hızlı attığı bilinmektedir. 11 haftalık gebelikte ultrason görüntüsünden kalp atışları ile yorumlarda bulunan uzmanların sayısı fazladır. Fakat uzmanların kesin sonuçlara ulaşılmasında ilk aşamada 12.haftayı beklemeyi tercih ettikleri bir gerçektir. Hatta oluşan cinsel organlar boyutlarından ötürü 12.haftada da görüntülenememektedir. Bundan kaynaklı olarak maksimum 16 hafta içinde cinsiyetler kesinleştirilmelidir.

11 Haftalık Gebelik Anne Karnı Nasıl Olur?

11 haftalık gebelik anne karnının çok az da olsa şişmeye başladığı bir dönemdir. Bahsedildiği gibi bu şişlik pek çok kadında dışarıdan bakıldığında fark edilmemektedir. Ancak anneler özellikle pantolonlarının düğmelerini kapatırken durumu fark edebilmektedir. Şişkinlik 11.haftada normal karşılanmaktadır. Çünkü artık bebeğin beslenmesi için ihtiyaç duyulan besinlerin derecesi artmaktadır. Bu bağlamda annenin salgıladığı hormonlar da değişim göstermektedir. Böylelikle anneler yedikleri besinleri daha geç sindirme devrine girmektedir. Sindirimin süresinin artması sayesinde bebekler de ihtiyaçları olan besin kaynaklarına sahip olabilmektedir. Bu bağlamda 11 haftalık gebelik anne karnı da normale göre daha şişik olmaktadır. Organlara yapılan baskı rahmin gelişmesi ile birlikte artmaktadır. Bunun yanı sıra beslenmeden sonra midenin de şişmesi yüzünden hazımsızlık gibi sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Uzmanların porsiyonları küçülterek öğünleri sık hale getirmesinin nedeni de yaşanan hazımsızlık sıkıntısının boyutlarını düşürmektir. 11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsünün anne karnı ile bir alakası bulunmamaktadır. Yani ilk 11 haftalık süreçte daha hızlı kilo alıp karınları daha hızlı büyüyen anneler bebeklerinin cinsiyetlerini daha hızlı öğrenememektedir. Annelerin kilo ve karın boyutları değişim göstermesine karşın bebeklerin gelişim süreçleri ve ihtiyaç duydukları besin kaynakları birbirlerinin aynıdır.

11.Hafta Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü ile birlikte bebeklerin gelişim hızlarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Öncelikle annelerin haftalık olarak almaları gereken mineral ve vitamin miktarları bellidir. Bu oranlar doğum öncesinde gidilen kontrollerde yapılan kan ölçümlerinde belirlenmektedir. Uzmanlar annelerin kan değerlerine göre mineral ve vitamin miktarlarını destekleyen ilaçlar verebilmektedir. Bu tip ilaçların sağlığa olumsuz bir etkisinin bulunmadığı bir gerçektir. Ancak vitaminlerin beslenme rutinine eklenmesi için uzmanlar tarafından önerilmiş olması şarttır. Aynı zamanda kullanımlarının doğru şekilde yapılması da çok önemlidir. 11 haftalık gebelik beslenmesinde kalsiyum diğer besinlerin biraz daha önüne geçmektedir. Çünkü bu dönem içerisinde bebeklerin kemik oluşumlarının hızı da artmaktadır.

Kemik oluşumlarının hem bebek hem de anne açısından sağlıklı bir şekilde sonlanabilmesi için ise annelerin kalsiyuma dikkat etmeleri istenmektedir. 11 haftalık gebelik beslenmede kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri gösterilmektedir. Bu bağlamda kalsiyumun sadece süt ve süt ürünlerinde olmadığı da bilinmektedir. Özellikle ıspanak gibi yeşil sebzeler de oldukça iyi birer kalsiyum kaynağı olarak gösterilmektedir. Annelerin hamilelikleri boyunca da sonrasında da meyve ve sebzeleri yıkamak konusunda ekstra hassas davranmaları istenmektedir. Gerek ıspanaklar gerek diğer meyve ve sebzeler iyi miktarda yıkanmadan kesinlikle pişirilmemeli ya da çiğ olarak tüketilmemelidir.

İlgili konumuz: 12 Haftalık Gebelik Belirtileri – 12 Haftalık Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

11 Haftalık Gebelik Belirtileri

11 haftalık gebelik cinsiyet görüntüsü hakkında fikir edinilmesi mümkün olan bir haftadır. Üstelik anneler ortalama olarak kendilerini daha rahat hissetmeye başlamaktadır. Özellikle ilk haftalarda neredeyse tüm günlerinin kötü geçmesine yol açan bulantıların sayıları oldukça azalmaktadır. Bulantıların azalmasına bağlı olarak gösterilen 11 haftalık gebelik belirtilerinin ilki iştahta görülen artıştır. Bu artış aşermelerle de çok fazla yeme isteği ile de açıklanabilmektedir.

Ancak kadınların bu haftalarda kendilerini kontrol etmeleri çok önemlidir. Sağlıklarına zarar vermeyecek şekilde canlarının istedikleri şeyleri makul seviyelerde yemelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Bu sayede annelerin psikolojik olarak da kendilerini iyi hissetmeleri sağlanabilmektedir. Fakat porsiyonlarını çok fazla tüketen kadınlar hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlar yüzünden kendilerini yine iyi hissedemeyeceklerdir. Ayrıca doktorlar sağlıklı bir gebelik için her ay alınması normal karşılanan kilo miktarından bahsetmektedir. Bu haftalar henüz gebeliğin ilk kısımlarını oluşturduğundan ötürü kilo alımları minimum seviyelerde tutulmalıdır. 11 haftalık gebelik belirtilerinden bir diğeri de farklı hormonların salgılanma oranlarının artmasıdır. Hormon değişimleri yüzünden kabızlık şikâyetleri çekilmeye başlanması muhtemeldir. Uzmanlar olası kabızlıklara karşın kadınlara belli öneriler yapmaktadır. Yapılan önerilerin haricinde danışılmadan ilaç kullanımı hem anne açısından hem de bebek açısından tehlikeli sonlar oluşturabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı