Hafta Hafta Gebelik

10 Haftalık Gebelik Cinsiyet Belli Olur mu?

10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu, bundan sonra her hafta sorulacak olan soruların başında gelmektedir. Hamileliğin 10.haftasına giren kasınlar artık içinde gebeliğe alışmaya başlamışlardır. Mide bulantıları ya da vücutlarındaki değişimler onlara giderek normal gelmeye başlamaktadır. Bu da 10 haftalık hamilelik görüntülerinin nasıl olduğuna ya da 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtilerinin ne olduğuna yönelik tahminlerin yapılmaya başlanmasına neden olmaktadır. Üstelik çiftler bu tahminlerini eğlenceli bir oyuna dönüştürerek uzmanların vereceği kesin yanıta kadar güzel zaman da geçirebilmektedir. Bu tip eğlenceli anlar ise annelerin psikolojilerini olumlu yönde etkilemektedir. Böylelikle gebeliğin zor yanları daha çekilir hale gelmektedir. 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtilerinin sadece uzmanlar tarafından onaylandığı takdirde kesinleştiği unutulmamalıdır.

Göz atabilirsiniz: Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

10. Hafta Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu?

10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu konusundaki meraklar biraz da annelerin kendilerini daha iyi hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Dikkat edildiğinde doktor kontrollerinde artık bebekten fetüs olarak bahsedildiği görülecektir. Çünkü bu döneme kadar embriyo halinde olan bebekler artık bir fetüs haline gelmişlerdir. Büyümelerinin sorunsuz şekilde ilerlemesi ve ilk üç aylık sürecin bitmesine yaklaşılmasından ötürü annelerin mide bulantılarının oranları da azalmaktadır. Böylece 10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu araştırmalarının yapılma dönemi kendini göstermektedir.

Öncelikle bu hafta içinde bebeklerin ortalama boyutları 22 ila 25 mm arasında değişmektedir. halen çok küçük olmalarından ötürü ultrason muayeneleri yapılarak bir cinsiyet söylenmesi mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra 10 haftalık gebelikte cinsiyetlerin uzmanlar tarafından söylenmemesinin bir diğer nedeni daha bulunmaktadır. Yapılan bilimsel açıklamalara göre bebeklerin genital organlarının oluşması 12.hafta içinde gerçekleşmektedir. Üstelik organların oluşumu 12.haftada gerçekleşmesine karşın pek çok bebek cinsiyetini göstermemek konusunda ısrar etmektedir. Uzmanlar buna karşın 10 haftalık gebelikte cinsiyet tahminlerini farklı şekillerde yapabilmektedir.

Ancak yapılan tahminlerin kesinlik oranları çok düşüktür. Genital organ oluşumları gerçekleşmeden yapılan tahminler ise döllenmeye dayanmaktadır. Bilindiği üzere döllenmeyi gerçekleştiren spermin bulundurduğu kromozomlar daha o anda bebeklerin cinsiyetinin ne olduğunu belirlemektedir. Ebeveynler sadece bebeklerinin gelişerek cinsiyetlerini göstermelerini beklemeleri gerekmektedir.

10 Haftalık Gebelik Görüntüsü

10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu kadar önemli olan konulardan biri de bebeğin nasıl göründüğü ile alakalıdır. Ancak verilecek olan bilgiler ortalama rakamlardan oluşacaktır. Özellikle 10 haftalık bebek boyu anne ve babadan alınan genlere göre değişim gösterilebilmektedir. Bundan ötürü kesin sonuçlar için 10.hafta içinde yapılacak olan ultrason muayenesinin beklenmesi gerekmektedir. Bu hafta içinde artık fetüs haline gelen bebekleri küçük bir erik tanesi şeklinde düşünmek mümkündür. Normal hamileliklerde 10 haftalık bebek boyu ortalama olarak 22 cm’dir. Lakin 25 cm’ye kadar olan bebeklerin bulunduğu da bilinmektedir.

Anne karnındaki bebekler en hızlı gelişimlerini ilk üç ay içerisinde geçirmektedir. Buna bağlı olarak 10 haftalık gebelik görüntüsü 9 haftaya göre oldukça değişmiştir. Öncelikle bebekler bu hafta öncesine kadar kemik yerine bir kıkırdak yapı oluşturmaktadır. Ancak 10.haftada kemik oluşumları da temelden başlamaktadır. Bunun yanı sıra bebekler artık daha çok bebek görünümü almaktadır. Bebeklerin el ve ayak parmakları 10.haftaya kadar perdeli bir görünüme sahiptir. Bu haftada en büyük değişimlerden biri de parmaklarda yaşanmaktadır. Çünkü artık parmakların arasında bulunan perdelerin incelip kaybolmaya başladığı görülmektedir. 10 haftalık gebelik görüntüsünde sütdişlerinin tomurcuklarının oluşturduğu da bilinenler arasındadır.

10.Hafta Gebelik Annedeki Geçmişi

10 haftalık gebelik görüntüsü bebeklerin artık kendilerini belli ettiklerini göstermektedir. Belirginlik ise el ve ayaklarının, kafasının ve parmaklarının gelişmesi olarak algılanmaktadır. Yoksa anne adaylarının karınları birden şişmeye başlamamaktadır. Ancak 10 haftalık gebelik görüntüsü özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda daha belirgin olmaktadır. Rahim ilk kez gebelik tecrübesi yaşadığı için bu durumun ortaya çıkması normal karşılanmaktadır.

Ayrıca ikinci ya da üçüncü gebeliklerde karnın belli olması daha sonraları görülmektedir. 10.hafta gebelik annedeki geçmişi açısından da bir rahatlama dönemidir. Çünkü beden halen içinde farklı bir canın olmasına alışmaya çalışmaktadır. Ancak alışmaya çalışma süreci özellikle ilk zamanlara göre daha kolay hale gelecektir. Bir ya da ikinci ayın için de maksimumlara ulaşan sabah bulantıları ve mide ekşimelerinin sayılarında bir azalma görülecektir. Bazı kadınlarda bulantılar konusunda istisnalar yaşanabilmektedir. Uzmanlar istisnalarda anneleri bilgilendirmektedir. 10.hafta gebelik annedeki geçmişi hakkında iştahların biraz daha açılmaya başladığı söylenebilmektedir. Aşermeler de bu haftadan sonra sıklıklarını artırmaktadır.

İlgili konumuz: 11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler ve Gebelik Cinsiyet Görüntüsü

10 Haftalık Gebelik Cinsiyet Belirtileri

10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu, uzmanların kesin olarak yanıtlamaktan kaşındıkları sorular arasında bulunmaktadır. Çünkü anne ve baba adaylarının bu konuda heyecanlı olması tahminlere yönelik hazırlıklar yapmaların bile yol açabilmektedir. 10.hafta gebelikte cinsiyet belli olur mu için kesin yanıtlar verilememesine karşın belirtilerden yola çıkarak bir tahmin yapmak mümkündür. Daha önce de bahsedildiği üzere bu tahmin anne ve babalar arasında oyun halini de alabilmektedir. Kalp atışların dakikada ne kadar olduğu 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtileri arasında ilk sıradadır.

Kız ve erkek bebeklerin kalp atım sayıları birbirlerinden farklı olmaktadır. Bir dakika içinde 140 üzerindeki vurular genellikle kız bebeklere işaret etmektedir. Altındaki vurular ise bebeğin erkek olma ihtimalini yükseltmektedir. 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtileri arasında aşermelere göre tahminlerin yapılması da mümkündür. Bilinenlerin aksine ekşi ve tuzlu gıdaların aşerilmesi erkek bebek tahminlerini kuvvetlendirmektedir. Duygular da bebek cinsiyet tahmini olarak kullanılmaktadır.

Genellikle kız bebek bekleyen annelerin herhangi bir olaya karşı daha çabuk parladıkları bilinmektedir. Erkek bebek bekleyen annelerin ise kendilerini ve duygularını kontrol etmeleri daha kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Tabi bahsedilenlerin tümü tahmin niteliğindedir. Cinsiyet konusunda kesin verileri 14.haftaya kadar bebek gelişimine göre uzmanlar vermektedir. Bu süreç bebeğin cinsiyetini saklaması halinde 16.haftayı da bulabilmektedir.

10 Haftalık Gebelik Belirtileri

10 haftalık gebelik cinsiyet belirtilerinin araştırılması gebelik belirtilerinin devam etmediği anlamına gelmemektedir. Bahsedildiği üzere bebekler ilk üç ay boyunca oldukça hızlı şekilde büyüme gerçekleştirmektedir. Buna bağlı olarak 10 haftalık gebelikte neler olur sorusu gebelik belirtilerinin de ne olduğunu göstermektedir. Öncelikle 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtileri kapsamında rahim giderek büyümektedir. Eskiden olduğunun iki katı büyüklüğünde olan rahim yavaşça kendini belli etmektedir. Bundan ötürü dar kotlardan uzaklaşılmaya başlanması önerilmektedir. Bel kısmında lastik olan kıyafetlerin tercih edilmesi günün de daha rahat ve kolay bir biçimde geçmesini sağlamaktadır. 10 haftalık gebelik cinsiyet belirtileri beslenme konusunu art etmek gibi bir sonuç ortaya çıkarmamaktadır.

İlgili konumuz: Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Gebeliğin İlk Belirtileri?

Gebeliğin her haftasında beslenme önemlidir. 10.hafta içinde normal şartlarda demir takviyesi yapılmaktadır. Fakat vitamin ilacı ya da farklı şekillerde alınması gerekli olan takviyeler kulaktan duyma şekilde kullanılmamalıdır. Herhangi bir sakıncası olmadığı söylenmesine karşın bu takviyeler doktorlar tarafından önerilmediği sürece kullanılmamalıdır. 10 haftalık gebelikte neler olura verilecek yanıtlardan bir diğeri de C vitamin takviyesidir. Demir emilimini yükselten C vitamini doğal meyve ve sebzelerden temin edilerek kanın daha fazla oksijen taşıması sağlanabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı